GALERIE GRAND CAFÉ

fcb

Aktuálně probíhá v Galerii GRAND CAFÉ prodejní výstava Františka Balona. Výstava potrvá do 30.1.2022

František Balon své obrazy signuje FRBA

Malování bylo jeho vášní od dětství. Obdivuje pravěké jeskynní malby, obrazy na stěnách komor v egyptských pyramidách, pak tvorbu mistrů, jakými byli: Pieter Bruegel, Hieronimus Bosch, Amadeo Modigliani, Pablo Picasso, Salvador Dali, také i Henri Russeau, Tadeusz Makowski (polský malíř žijící ve Francii), Josef Čapek, Jan Zrzavý.
Zkoušel všechny techniky. Po dosažení středoškolského vzdělání (na strojní průmyslové a pak fotografické škole) se od sedmdesátých let, když byl v tehdejším Československu hodnocený jako „protisocialistický“ a dvakrát mu bylo znemožněno studium na vysoké škole, se v oboru malířství zdokonaloval u umělců sdružených v Polském svazu výtvarníků, ve střediscích Opole, Kraków a Bydgoszcz. Dlouhá léta se profesně věnoval hlavně grafice a umělecké fotografii. Po roce 1990 se osamostatnil jako grafik a překladatel.
Má na svém kontě četné plakáty, ilustrace v časopisech a knihách, přebaly knih i vlastní knižní publikace. Měl více než dvacet autorských výstav fotografií v České republice, ale také i v zahraničí, mezi jinými v polském Krakově. Své obrazy vystavoval jen sporadicky. K jeho úspěchům z poslední doby rozhodně patří účast na výstavě Open Art Fest 2021 v Praze, kde jeho obrazy vzbudily velkou pozornost.
Největší školou bylo pro něho cestování. Navštívil více než dvacet zemí světa. Velmi často pobýval v Polsku. Několik let strávil nepřetržitě ve Švédsku a na Kanárských ostrovech, kde se stále vrací. Kromě olejových obrazů, vytvářel malé skulptury malované na kamenech vybraných tvarů. Vznik každého jeho obrazů je dlouhým procesem – od myšlenky přes mnohé skice (kterých součásti jsou obsáhlé textové poznámky), barevné studie, až ke konečné podobě obrazu na plátně. K mnohým tématům svých obrazů se vrací.
Od švédských přátel se mu dostalo označení „malíř myšlenek“.
Po návratu ze Švédska žije od roku 2016 ve Znojmě.

 

 

 

 

 

 

 

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Copryright 2021 Galerie GRAND CAFÉ

Václavském náměstí Znojmo

galeriegrandcafe@seznam.cz | +420 604 200 692

web by GOLDEN ORANGE s.r.o.