GALERIE GRAND CAFÉ

fcb

Saudek A5 tisk

 

Od 5.3. do 30.4.2022 proběhne v Galerii GRAND CAFÉ prodejní výstava fotografií a obrazů známého českého fotografa JANA SAUDKA a VLADIMÍRA BRUNTONA.

 

JAN SAUDEK 

(* 13. května 1935 Praha) je český umělecký fotograf, malíř a spisovatel. Patří mezi nejznámější české umělecké fotografy.

Jeho práce ovlivnila celosvětovou fotografii. Jedním z příkladů je jeho originální nápad vyfotit torzo polonahého muže v džínách, který na hrudi drží novorozeně (Život, 1966). Tato kompozice je reprodukována asi stejně běžně jako fotky školních tříd. Jeho původně zavrhovaný svět, komunisty nazývaný pornografií, dnes vstupuje do života běžných lidí, kteří jeho kompozice spontánně fotografují znovu a znovu. Umělecké vyjádření Jana Saudka „zlidovělo“.

Dlouhou dobu žil Jan Saudek v jediné přízemní místnosti, která mu sloužila také jako ateliér, kde u oprýskané zdi, s oknem vedoucím do dvora, nafotil nesčíslně modelů a modelek všech věkových a váhových kategorií, společenských postavení a osudů.

Většinu svých prací Jan Saudek ručně koloruje.

Uznání se mu v komunistickém Československu nedostalo, zato byl hojně vystavován a publikován v zahraničí. V době socialistického režimu byl Jan Saudek za svoji vizi režimem stíhán a perzekvován.

Jan Saudek je rytířem Řádu umění a literatury, byly o něm natočeny dokumentární, a dokonce hrané snímky, jeho práce jsou vystavovány na všech kontinentech.

Jan Saudek měl bratra-dvojče Káju Saudka.

 

VLADIMÍR BRUNTON
* 1961
Český fotograf narozený v Rakovníku. Svým ojedinělým přístupem k fotografování po právu patří mezi tuzemskou elitu. Fotografie vyvolává na plátna, v poslední době čím dál častěji na ruční japonský papír.
Témata obrazů jsou foceny výhradně postaru na velkoformátový fotoaparát s deskovým černo-bílým filmem. Nafocený materiál V. Brutnon "podrobuje" chemickému procesu standardně používanému v klasické černobílé fotografii. Světlocitlivá fotoemulze (stříbrná želatina) a 6 až 8 přípravných vrstev na plátně jsou autorovou vlastní technikou a výsledkem tříletého výzkumu a zdokonalování.
Každý obraz na plátně je na závěr prán 2 hodiny ve vodě, bělen, tónován sulfidickým tónovačem pro archivní stálost a opět vyprán. Proti mechanickému poškození a vodě je obraz ošetřen přírodním lakem-šelakem.
Ve své volné tvorbě se snaží V.Brunton vyjádřit důležitost vnitřního hledání, které jako jediné může člověka dovést ke spokojenosti a svobodě, na rozdíl od negativních důsledků vlivu stále více agresivního okolí. V jeho fotografických obrazech jsou vyjádřeny jeho osobní prožitky ve vztahu k lidem, přírodě, objektům a krajině.
Umělcovo rozsáhlé dílo je zaměřeno nejen na volnou tvorbu, ale i na portréty osob, kde mu modelem stály i tak známé osobnosti jako Dalajlama, Miloš Forman ad. Nejznámějším autorovým dílem je soubor portrétů významných osobností, kde fotografický obraz v životní velikosti je signován a datován portrétovaným a uchován spolu s dalšími v cenné sbírce. Podepsané portréty Václava Havla, Tomáše Bati a 60-ti dalších tak zůstanou trvalou památkou na ně.

 

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Copryright 2021 Galerie GRAND CAFÉ

Václavském náměstí Znojmo

galeriegrandcafe@seznam.cz | +420 604 200 692

web by GOLDEN ORANGE s.r.o.