GALERIE GRAND CAFÉ

fcb

JAN SAUDEK

kodet

JAN SAUDEK

(* 13. května 1935 Praha) je český umělecký fotograf, malíř a spisovatel. Patří mezi nejznámější české umělecké fotografy.

Jeho práce ovlivnila celosvětovou fotografii. Jedním z příkladů je jeho originální nápad vyfotit torzo polonahého muže v džínách, který na hrudi drží novorozeně (Život, 1966). Tato kompozice je reprodukována asi stejně běžně jako fotky školních tříd. Jeho původně zavrhovaný svět, komunisty nazývaný pornografií, dnes vstupuje do života běžných lidí, kteří jeho kompozice spontánně fotografují znovu a znovu. Umělecké vyjádření Jana Saudka „zlidovělo“.

Dlouhou dobu žil Jan Saudek v jediné přízemní místnosti, která mu sloužila také jako ateliér, kde u oprýskané zdi, s oknem vedoucím do dvora, nafotil nesčíslně modelů a modelek všech věkových a váhových kategorií, společenských postavení a osudů.

Většinu svých prací Jan Saudek ručně koloruje.

Uznání se mu v komunistickém Československu nedostalo, zato byl hojně vystavován a publikován v zahraničí. V době socialistického režimu byl Jan Saudek za svoji vizi režimem stíhán a perzekvován.

Jan Saudek je rytířem Řádu umění a literatury, byly o něm natočeny dokumentární, a dokonce hrané snímky, jeho práce jsou vystavovány na všech kontinentech.

Jan Saudek měl bratra-dvojče Káju Saudka.

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Copryright 2021 Galerie GRAND CAFÉ

Václavském náměstí Znojmo

galeriegrandcafe@seznam.cz | +420 604 200 692

web by GOLDEN ORANGE s.r.o.